Vikingové
Normani - v širším etnickém smyslu označení germánského obyvatelstva Skandinávie a Dánska v období formování raně feudálních států a národů v 8. - l. polovině 11. století (vlastní společné jméno neměli).
Jan Bezzemek
Jan Bezzemek byl králem Anglie . Nakonec se dostal do situace, kdy musel bojovat současně s invazí francouzských jednotek a vzpourou Welšanů, Skotů a většiny své domácí šlechty. Byl přinucen podepsat Velkou listinu práv a svobod, která zásadně omezovala královskou moc. Zemřel na kombinaci celkového vyčerpání a úplavice ve velmi obtížné vojenské situaci. Jeho smrt však situaci vyřešila, protože většina anglické šlechty se vzbouřila proti němu, nikoliv proti trůnu.
Magna charta libertatum
Magna charta libertatum neboli Velká listina práv a svobod byla vydána 15. června 1215 v Anglii. Na nátlak šlechty ji vydal anglický král Jan Bezzemek (proslul zejména ztrátou anglických lén ve Francii). Tento dokument se stal základem anglického a amerického práva, tvoří základní zákon anglické stavovské monarchie, omezující pravomoc panovníka ve prospěch šlechty a měšťanstva, garantoval nezávislost církve na králi.
Vilém I. Dobyvatel
*1027 nebo 1028-†9.9.1087, od roku 1035 normanský vévoda, r. 1066 zakladatel normanské dynastie v Anglii. Spřízněn s anglosaskou dynastii Cerdikovců, vystoupil s nároky na její dědictví po smrti Eduarda III. Vyznavače; v říjnu 1066 se vylodil se souhlasem papeže v jižní Anglii a v bitvě u Hastingsu dne 14.10.1066 porazil posledního anglosaského krále Harolda II. Dobyl celou zemi, potlačil odpor anglosaské šlechty a konfiskovanou půdu přidělil normanským feudálům. V r. 1086 pořídil první soupis pozemkového majetku v Anglii, Domesday Book (Kniha posledního soudu).
Křížové výpravy
Křížové nebo křižácké výpravy, starším výrazem kruciáty, byly vojenské výpravy, vyhlašované papežem za účelem boje proti nevěřícím. Za ty byli ve středověku považováni nejen pohané, ale také muslimové a kacíři. Účastníci křížových výprav, křižáci, byli označeni znamením kříže (odtud jejich pojmenování) a požívali ochrany církve. První křížovou výpravu vyhlásil papež Urban II. roku 1095. Jejím cílem bylo dobýt Svatou zemi a osvobodit místa posvátná pro křesťany z rukou nevěřících muslimů – seldžuckých Turků. Poslední kruciátu se snažil zorganizovat počátkem 16. století Lev X. proti osmanským Turkům. Po zahájení tažení do Svaté země se postupně zformovala ideologie křížových
vice na : http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/198896-krizaci